Co je to spoluúčast v souvislosti s pojištěním?

8. července 2014 v 23:16 | tým inPojištění |  Rady a tipy k pojištění od inpojisteni.cz
Naši klienti na www.inpojisteni.cz na nás mají často dotazy ohledně spoluúčasti. Proto jsme pro vás připravili tento článek, ve kterém se dozvíte co spoluúčast je a příklady, u jakých typů pojištění se sjednává.

Spoluúčast, jak trochu název napovídá, je podíl plnění pojišťovny a podíl plnění pojištěnce v případě, že nastane tzv. škodná událost. Zjednodušeně řečeno je to tak, že když se něco stane a máte to pojištěno, tak určitý podíl celé škody uhradí pojišťovna a zbytek ten, kdo si pojištění uzavřel. Podíl, jakým se na škodě bude finančně podílet pojišťovna a jakým pojištěnec, je dán procentem spoluúčasti, uvedeném ve smlouvě.

Například: Máte havarijní pojištění a ve smlouvě máte sjednánu spoluúčast 5 %. Pokud se stane nějaká nehoda, na kterou se toto havarijní pojištění vztahuje, tak pojišťovna majiteli auta vyplatí peníze. Dejme tomu, že vznikla škoda za 100 000 Kč. Pak při spoluúčasti 5 % uhradí pojišťovna 95 000 Kč a majitel vozidla zbylých 5 000 Kč (tedy 5 % z celkové škody).

Mnozí lidé se nás na www.inpojisteni.cz ptají na spoluúčast v souvislosti s povinným ručením. Co se týče automobilů a jiných vozidel, tak se spoluúčast vztahuje vždy jen k havarijnímu pojištění. O spoluúčasti však hovoříme například i v případě pojištění domácnosti, resp. pojištění majetku či pojištění nemovitosti.

Ptáte se, jaký procentuální podíl na spoluúčasti tedy můžete očekávat? Velmi častá je 3% a 5% spoluúčast. 1%, 10% a 20% podíl na škodné události je také možné sjednat, ale má to své nevýhody. 1% spoluúčast pojištění prodražuje. Někdy i dvojnásobně. 10% a 20% zase naopak zlevňuje. Ovšem v tomto případě se klient podílí min 10 tisíci, potažmo 20 tisíci korunami na škodě na vlastním vozidle či majetku. Vždy platí toto pravidlo: 1 % se rovná min. 1 000 Kč, 3 % se rovná min. 3 000 Kč, atd. Což je platba, kterou klient pojišťovny vždy minimálně zaplatí při pojistné události. Pro pojišťovny se pak jedná o zjednodušení administrativy, resp. její vypuštění, spojené s menšími nehodami. Pokud totiž taková nehoda nepřesáhne ani výši spoluúčasti pojištěnce, tak ji ani nemá smysl na pojišťovnu hlásit.

Příklad: V praxi to pak vypadá třeba tak, že pokud máte sjednánu spoluúčast ve výši 3 % (tzn. min. 3 000 Kč uhradíte vždy vy a u vyšších částek za škodu pak 3 % z celkové škody), tak se může porouchat třeba mikrovlnná trouba díky přepění elektrického proudu. Pokud však tato mikrovlnka stála do 3 000 Kč (což většinou bývá), tak nemá ani cenu se s takovou škodou na pojišťovnu obracet, protože dle smlouvy ji stejně neuhradí.

Na www.inpojisteni.cz sjednáváme všechny varianty spoluúčasti. Dokonce u některých pojišťoven jsme schopni domluvit i spoluúčast 0%! Klient pojišťovny ovšem musí počítat s tím, že zaplatí za pojištění malinko více oproti ostatním variantám. Výjimkou je pojištění domácnosti, resp. pojištění majetku, kde UMÍME ZA STEJNOU ROČNÍ PLATBU pojištění zajistit POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI S NULOVOU SPOLUÚČASTÍ. V každém případě vám rádi doporučíme nejoptimálnější variantu pojištění i výše spoluúčasti pro jednotlivé druhy pojištění. Kdykoliv nás můžete kontaktovat na 778 015 080 nebo na info@inpojisteni.cz. Těšíme se na vaše dotazy.
 

19 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama